JAK BRONIĆ SIĘ PRZED INFEKCJAMI MIEJSC INTYMNYCH

Zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, dbając o higienę intymną. Wyrobienie sobie właściwych nawyków higienicznych chroni przed przykrymi dolegliwościami układu moczowego i płciowego, pomaga też zapobiegać ich nawrotom. Co więcej, pozwala zachować sprawność, prowadzić aktywne życie i kochać się – długo i zdrowo.

Jak bronić się przed infekcjami miejsc intymnych? Kwaśny odczyn pochwy (pH 3,8-4.2, zakres norm: 3,5-4,5), utrzymywany dzięki pałeczkom kwasu mlekowego, stanowi jej naturalną barierę ochronną – jest zabójczy dla większości bakterii, które mogą stanowić zagrożenie dla dróg rodnych. Infekcjom sprzyja jednak niewłaściwa higiena: zarówno niedostateczna, jak i nadmierna. Skoro sam organizm dba o zdrowie kobiecych miejsc intymnych, najważniejsze to sobie nie szkodzić!

Candivac - infekcjami miejsc intymnych
1. Myj miejsca intymne rano i wieczorem pod bieżącą wodą.

Candivac - infekcjami miejsc intymnych
2. Stosuj mydła lub płyny do mycia bez barwników i środków zapachowych, o pH kwaśnym lub neutralnym (4,5-5,5).

Candivac-
3. Do podmywania się nie używaj gąbki ani myjki, bo są siedliskiem grzybów i bakterii.

infekcjami miejsc intymnych
4. Myjąc się i osuszając skórę – tak samo jak używając papieru toaletowego po skorzystaniu z ubikacji – wykonuj zawsze ruchy w kierunku odbytu, by nie zakazić cewki moczowej i pochwy.

infekcjami miejsc intymnych
5. Własnych ręczników i przyborów toaletowych nie pożyczaj nikomu ani nie używaj cudzych.

candivac - infekcjami miejsc intymnych
6. Nie stosuj na własną rękę irygacji pochwy – pozbawia ją to bariery ochronnej w postaci mikroflory bakteryjnej.

Podpaski i tampony - infekcjami miejsc intymnych
7. Podczas miesiączki zmieniaj podpaski lub tampony w zależności od intensywności krwawienia, przynajmniej co 4-5 godzin. Nagromadzenie krwi menstruacyjnej sprzyja rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych.

candivac - infekcjami miejsc intymnych
8. Noś nieobcisłą bieliznę z tkanin naturalnych (bawełna, jedwab) lub „oddychających”. Wilgotność i nadmierna ciepłota sprzyjają zakażeniom grzybiczym, dlatego unikaj również obcisłych spodni z tworzyw sztucznych.

infekcjami miejsc intymnych
9. Nie używaj perfumowanych wkładek i podpasek, dezodorantów intymnych, kolorowego papieru toaletowego – sztuczne barwniki i substancje zapachowe mogą podrażniać delikatną skórę.

candivac - infekcjami miejsc intymnych
10. Zrezygnuj z nadmiernej depilacji sromu (owłosienie łonowe stanowi naturalną barierę ochronną dla pochwy), ogranicz stosowanie tamponów dopochwowych i wkładek higienicznych.

candivac - dbanie o nerki - infekcjami miejsc intymnych
11. Aby uniknąć zapalenia pochwy oraz pęcherza moczowego, chroń nerki i miejsca intymne przed zimnem: nie siadaj na zimnym podłożu, po kąpieli w basenie i w morzu zmieniaj kostium na suchy, nie odsłaniaj pleców na wysokości talii, gdy jest chłodno i wietrznie.

Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach publicznych!


Korzystając z publicznych toalet, nie siadaj na desce klozetowej ani nie dotykaj jej gołą rękę. Pomocne mogą być jednorazowe bibułkowe nakładki na sedes. Unikaj dotykania wyposażenia ubikacji, w tym pojemnika na papier toaletowy. Dobrze mieć pod ręką chusteczki higieniczne oraz wilgotne chusteczki do higieny intymnej (albo dla dzieci).


W saunach, szatniach z prysznicami, na basenach używaj dwóch ręczników: do siadania i do wycierania się. Nie pożyczaj nikomu swojego kostiumu ani ręczników.